sobota, 27 marca 2010

Tunika-opis dla Uli

Ula - dziergamy na okrągłych drutach, bo najwygodniej.
Szerokość dekoltu obliczamy na podstawie próbki (zrób koniecznie!).
Moje wdzianko miało być taką narzutką o dość głębokim wykroju, więc na rękawki dałam 20 oczek.


Po skończeniu karczku przekładamy na inne druty, albo od razu kończymy rękawy, przerabiając jeszcze kilka rzędów francuzem i motywem pawich piórek.
Tył i przód muszą się teraz znaleźć na jednym drucie i przerabiamy wzorem do pożądanej długości.
Motyw "pawich oczek" na samym końcu zblokowałam żelazkiem tak, aby uzyskać lekko rozszerzoną linię A. Pojedynczym motywem pawiego wzoru wykończyłam rękawki.
Te 4 oczka w górze tuniki są bardzo ważne, wg nich kontrolujemy dodawanie oczek. Można to zrobić przez prosty narzut, lub dzierganie oczka przekręconego z nitki obok, każdy sposób jest dobry, trzeba tylko samemu coś wybrać.
Ponieważ robótka ma rozcięcie z przodu więc nie ma żadnego problemu z zapamiętaniem po której stronie mamy dodawać oczka. Tylko po jednej (u mnie po prawej).
Na górę wybrałam francuza, bo dziergałam z resztek, a w tym wzorze łatwo ukryć łączenia nitek. Całość obrobiłam luźno półsłupkami szydełkiem.

5 komentarzy:

 1. Aneczko, dziękuje!!! Jesteś kochana!
  Co prawda jeszcze robić nie będę. Wpierw druty przyjdzie odszukać, przed dzieckami w ramach bezpieczeństwa schowanymi, potem włóczkę zgromadzić, ale... Patrzę i niby wszystko rozumiem. Długość rękawa sama sobie wyznaczam, tak?, długość tuniki też. Wielkość i szerokość uzależniona od pierwotnie nabranych oczek. Przyjdzie się pomierzyć. Wzór pawich oczek znajdę, nabieranie z przekręconego oczka też (cholibka nie pamiętam). Pytanie jednak podstawowe brzmi: jak rozszerzać karczek, by uzyskać to śliczne u Ciebie oddzielenie przodu i tyłu od rękawów? W każdym okrążeniu na prawo dodajemy 4 oczka, tak? W Twojej tunice na powiedzmy "szwach" wygląda tak, jakby były dodane po oczka 2?! też tak chce! Czyli na pewno dodajemy w karczku, ale przy pawikach chyba też? Do mnie czasem trzeba jak do trzylatka. Ale pojętną uczennicą jestem, wdzięczną i nieproblematyczną, muszę tylko w oczach zobaczyć... A najchętniej, rzuciłabym wszystko i porwała się za druty, łał! Jeszcze raz przepięknie dziękuję za instruktaż i poświęcony czas!
  serdeczności słoneczne ślę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ulciu, te cztery oczka są bazą nazwijmy je "główne", dookoła nich dodajemy po 2 oczka (z jednej i drugiej strony) - czyli:
  lecimy 15 oczek przodu-1 dobrane-1 o główne- 1 dobrane-20 o. rękawków-01dobrane-1 główne-1 dobrane-30 oczek tyłu-1 dobrane-1 główne-1 dobrane-20 o. rękawków-1 dobrane-1 główne-1 dobrane-15 o przodu.
  Po odwróceniu robótki normalnie przerabiamy nic nie dodając. Czyli: w pierwszym rzędzie dodajemy 8 oczek i tak co drugi rząd.
  Zrób malusią próbkę sweterka na misia, zobaczysz to na własne oczy i ustalisz jakie oczka sobie wymyśleć na dodanie. U mnie to były narzuty. Dlatego mam wyraźne dziurki. Gdybym robiła przekręcane to nie byłyby tak widoczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. W pawim wzorku nie dodawałam, robiłam na prosto tylko ułozyłam żelazkiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić innym wzorkiem i specjalnie dodając oczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. już wiem wszystko i w oczach to widzę wyraźnie! Aż mnie niesie do dziergania! Jeszcze raz wdzięcznie dziękuję i magnoliowo pozdrawiam. Ależ cudnie drzewa rozkwitły! Uściski ślę!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...